[AKTUALIZUJEMY NA BIEŻĄCO] Zgłoszenia do RKW – wybrane skandale 21.10

 ***

W Gminie Konopnica (lubelskie) w okręgu Nr 3 wydano 575 kart , a z urny wyjęto 669.

 ***
Aktualizacja 24.10 godz. 21:40:
Opis pracy w komisji i metody” na staruszka” TUTAJ
***
 Dzień dobry na listach osób uprawnionych do głosowania pojawił się mój ojciec który umarł 10 lat temu, czy to jest normalne ?? Obwód nr 347 Kraków, imię ojca Wit***
Dzień dobry, Z cyklu wybory w Warszawie. Na Bemowie (komisja na ulicy Thommego) wyborcy otrzymują karty uzupełnione – krzyżyk przy nijakim nazwisku. Pani z komisji wmawia, że najwyraźniej Pan oddał już głos.
Aktualizacja 23.10 godz. 23.50:
SKANDALICZNA sprawa zaginięcia 400 [!] –  kart Komisja Obwodowa nr 11 Wybory Samorządowe Olsztyn 2018
Szanowny Pan Mariusz Stachowiak
Komisarz Wyborczy Olsztyn I
W załączeniu przesyłam pismo nt. zaginięcia kart w Komisji Obwodowej nr 11. Pismo przekazałem osobiście do Sekretariatu KBW Olsztyn 22.10.2018 około godziny 9 rano.
Uprzejmie proszę, w miarę możliwości, o jak najszybsze zajęcie stanowiska i wyjaśnienie wspomnianych w piśmie wątpliwości.
Z poważaniem
Andrzej Kuc
Koordynator
Ruch Kontroli Wyborów Olsztyn
[dysponujemy skanem pisma]
Sprawę bada policja więcej TUTAJ

***

Warszawa OKW Staffa 3/5 Szanowni Państwo, chciałam zgłosić nieprawidłowość polegającą na wydawaniu przez członków komisji kart wyborczych bez potwierdzenia tożsamości wyborcy z dokumentem. Sytuacja nie zmieniła się po zwróceniu przeze mnie uwagi członkowi komisji. Zgłosiłam sprawę na policję. Przybył patrol, który spisał moje dane i obiecał zwrócić uwagę przewodniczącej komisji.

***

Gdańsk: kandydat PiS do rady miasta Gdańsk pan Gierszewski wedle informacji na stronie PKW startuje z okregu nr 3.Natomiast znalazł się na listach okręgu nr 5 jako 2 na liście. Głosy na niego oddane były liczone jako nieważne. Ponieważ system informatyczny nie przyjmował pozycji w kategorii skreślenie kandydatów z listy to wpisywano jego głosy w pole głosów nieważnych tzn błędnie wypełnionych czy pustych….. W tylko jednej komisji było to ok 56-58 głosów.

***
Komisji nr 387 w Warszawie przy ul. Tarchomińskiej. Chciałbym zgłosić, że podczas wczorajszego głosowania otrzymałem dwie karty do głosowania na prezydenta Warszawy. Jedną oddałem, zgłosiłem to pani w komisji, jednak nie jestem pewny czy coś z tym zostało zrobione. Gdyby większa liczba osób otrzymała po dwie karty mogłoby to zdecydować o głosowaniu. Zapewne nie wszyscy mogli zwrócić karty. Mógł to być przypadek, ,ale jeśli nie – to daje wiele do myślenia.

***

Wrocław Dwie Komisje Wyborcze.

Komisje nieprzeszkolone.

Urny niezaplombowane.

Brak mężów zaufania i obserwatorów.

W ciągu 5 minut dwóch wyborców dostaje podwójne karty.

***

Dlaczego w lokalach wyborczych na terenie gminy Człopa woj. zachodniopomorskie nie ma kabin wyborczych zasłanianych, tylko są na stolikach jakieś ala parawaniki-przegródki, gdzie każdy może zaglądać przez ramię. Wydaję mi się, że tym sposobem łamie się zasadę tajności.

***

Zostałem przewodniczącym Obw. Kom. Wyb. nr 8 w R. do liczenia głosów (nocnej). Wcześniej zaproponowałem mojej zastępczyni, że prace komisji będziemy prowadzić zgodnie z wytycznym PKW i z pomocą arkuszy pomocniczych przygotowanych przeze mnie na podstawie materiałów RKW, na co ona przystała. wieczorem 21.10.2018 moja komisja zaaprobowała moją propozycję aby procedować według „Wytycznych” PKW. Zapału mojej komisji starczyło do momentu wysypania z urny kart wyborczych. Przyzwyczajeni do liczenia kart „na żywioł” odrzucili tryb procedowania wg „Wytycznych” i swoją nielegalną uchwałą wykluczyli najpierw z członków komisji, a później tylko pozbawili funkcji przewodniczącego. Utraciłem kontrolę nad komisją, którą przejęła moja zastępczyni. Wbrew stanowisku komisji uczestniczyłem dalej w jej pracach już w roli zwykłego, bardzo niechętnie widzianego członka komunikując parę razy komisji, iż wskutek rozmów z gminnym komisarzem wyborczym nie znajduję podstaw prawnych ich stanowiska i dalej uważam siebie za przewodniczącego komisji.. Prace komisji prowadzone metodą „na żywioł” tak się opóźniły, że dopiero w południe 22.10. 2018 były przeliczone wszystkie karty, ale tak źle, że program komputerowy projektu protokołu nie przyjmował wyrzucając błędy. Gminny komisarz wyborczy – popędzany „z góry” przez także komisarza wyborczego w L. zaproponował w mojej obecności, i w obecności informatyka w jego pomieszczeniu, traktując mnie jako przewodniczącego komisji małą zmianę danych w projektach protokołów, aby się wszystko zgadzało. Propozycję taką komisja – całkiem słusznie – odrzuciła. Wobec naglących terminów wyborczych doszło do ultimatum komisarza w L. – albo komisja w ciągu 10-15 minut rozwiąże problem protokołu z błędami (w domyśle przyjmując protokół z poprawionymi nieznacznie liczbami kart (20 szt) albo rozwiąże komisję. Komisja, której to oznajmiłem – całkowicie słusznie – nie zgodziła się na taki przymus wobec czego decyzją komisarza wyborczego w Lesznie było rozwiązanie komisji, pozbawienie mnie funkcji członka komisji wskutek mojej złej w niej pracy, podając przy tym podstawę prawną, której nie pamiętam, a następnie powołując ponownie komisję w tym samym składzie, ale beze mnie. W ten sposób najtańszym kosztem znaleziono kozła ofiarnego braku prawidłowego nadzoru obw. kom. wyb. przez PKW To tyle. Emocje, zmęczenie, ciągłe psychiczne nękanie przez niektórych członków komisji spowodowało, że nie zabrałem ze sobą kopii „poprawionego” protokołu, oraz nie zażądałem wydania tej decyzji na piśmie.

***

Pasłęk pow. Elbląg (Warm-Maz.) Obw. KW nr 4 pod przewodnictwem delegowanej Przewodniczącej OKW z ramienia PO-Nowoczesna wydała 253 karty nieostemplowane pieczątką OKW nr 4 na wszystkie wdane 581. Zawnioskowałem w protokole o powtórkę wyborów w tym obwodzie.

***

Poznań Chciałem w dniu dzisiejszym około godziny 18:00 wykonać fotografię wyników wyborów komisji mieszczącej się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Poznaniu (Obwód: 82, okręg 3). Sprawdziłem każde wejście do wspomnianej szkoły, gdzie mieściła się komisja i nie znalazłem wywieszonych protokołów. Pani pracująca na portierni w szkole poinformowała mnie, że żadne protokoły z wynikami wyborów nie zostały wywieszone (przyznała, że nigdzie ich nie widziała).

***

Trudno mi w to uwierzyć, ale w informacjach udostępnionych przez komisję napisano, że mieliśmy stuprocentową frekwencję – tymczasem  chociażby mój małżonek nie brał udziału w głosowaniu…

***

Otwock: Jestem zbulwersowana sytuacją jaka miała miejsce w Otwocku obwód nr 9 głosowanie Osiedlowy Klub „Batory”, ul. Batorego 34.

Lista głosów pokrywająca się z listą wywieszoną na drzwiach:

https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/141702/pollstation/9#protocol_164785

Niestety nie pokrywa się ze stanem faktycznym. Głosowałam wspólnie z partnerem. Widziałam, jak tez on widział kogo zakreśliliśmy (Tadeusz Grygo z partii Razem), upewniliśmy się, że  zrobiliśmy to w sposób  prawidłowy ponieważ na innej stronie była lista kandydatów SLD lewica razem (podobna nazwa). Mamy absolutną pewność, ze oddaliśmy głos prawidłowo na ostemplowanych kartach. Mało tego. Inna osoba z naszego najbliższego otoczenia o innej godzinie tego dnia również zagłosowała na tego Pana. Niestety jak widać w protokole pan Tadeusz Grygo otrzymał ZERO głosów. Uważamy to za skandal!

***

Warszawa: OKW nr 81: 85 osób które zarejestrowało się internetowo i otrzymało potwierdzenie sms-owo, nie mogło oddać głosu, bo system nie zarejestrował ich danych!  To bardzo dużo osób! Oni rejestrowali się między 14 a 16-tym października. Trzeba coś z tym zrobić, bo ci ludzie zostali wprowadzeni w błąd.

Warszawa: nieobecność na liście uprawnionych do głosowania Zaczęło się w poniedziałek, 15.10, kiedy chciałam dopisać się do listy uprawnionych do głosowania w Warszawie, gdzie mieszkam od 11 lat. Myślałam, że wystarczy oświadczenie (tak wg Kodeksu Wyborczego), ale oczywiście nie – potrzebny był PIT albo umowa najmu, jak poinformowała mnie urzędniczka. Następnego dnia miałam umowę najmu (na męża) i akt małżeństwa, żeby nie było wątpliwości. Usłyszałam „ja tego pani nie przyjmę” oraz że musi być oświadczenie właściciela mieszkania, że tu mieszkam; powiedziano mi też, że mogę przyjść z tym 17.10 i się dopisać. Spytałam na czacie Urzędu Miasta, czy rzeczywiście można się tak zachować, i dowiedziałam się, że każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie i urzędnik może zażądać dodatkowych dokumentów. Wobec tego 17.10 przyniosłam PIT, który został przyjęty, i otrzymałam informację, że co prawda na decyzję jest czas do poniedziałku, więc pewnie dostanę ją po czasie, ale w niedzielę będę na liście i mogę głosować. Zadowolona poszłam na głosowanie i dowiedziałam się, że nie ma mnie na żadnej liście uprawnionych do głosowania; jak porozmawiałam z Komisją dłużej, to dowiedziałam się, że nie ja pierwsza dzisiaj jestem w takiej sytuacji. Żeby nie było – zrozumiałbym, gdyby w środę 17.10 nie przyjęto ode mnie dokumentów, bo jest za późno. Ale przyjęto, i to nie tylko ode mnie. Dlatego uważam za skandaliczne zarówno żądanie przynoszenia dodatkowych dokumentów, jak i wprowadzenie mnie w błąd co do tego, że będę mogła głosować.

***

Kielce: Komisja Obwodowa nr 64 (ul. Tujowa 2) – brak plomb na urnie

Urna wyborcza w Komisji Obwodowej Nr 64 w Kielcach (zlokalizowanej w Przedszkolu Samorządowym Nr 36, ul. Tujowa 2) do godziny ok. 18:45-19:00 nie była opatrzona plombami oklejonymi pieczęcią Komisji.

Podczas oddawania głosu ok. godz. 15:00 zauważyłam, że urna (w górnej oraz dolnej części) oklejona jest dookoła żółto-czarną taśmą, a na metalowym zamknięciu znajduje się czerwony plastikowy „zacisk”. Ponieważ nie zauważyłam czy pokrywa urny była zabezpieczona (inaczej niż tylko owym plastikowym zaciskiem) przed jej nieuprawnionym otwarciem wróciłam do lokalu wyborczego ok. godz. 18:30. Po dokładnym obejrzeniu urny stwierdziłam, że jej pokrywa przyklejona jest żółto-czarną taśmą, ale nie ma na niej ani jednej plomby z pieczęcią Komisji. Przewodniczącej Komisji nie było wówczas na miejscu. Jeden z członków Komisji zapytany o brak plomb z jej pieczęcią stwierdził, że musiało to być niedopatrzenie Komisji. Członek Komisji odmówił mi możliwości zrobienia zdjęcia urny, ale nie potrafił podać podstawy prawnej takiego zakazu. Kiedy wyszłam na zewnątrz lokalu, żeby zadzwonić do Biura Wyborczego ktoś z Komisji okleił ją białymi naklejkami z pieczęcią Komisji. Było to między godz. 18:45 a 19:00.

Sprawę zgłosiłam zarówno do Biura Wyborczego jak i na Policję.

***

Warszawa: Zmiana miejsca obwodowej  komisji wyborczej nr 226 w Warszawie

Zmieniono miejsce obwodowej komisji wyborczej nr 226 w Warszawie. Starsi ludzie którzy trudności maja z poruszaniem byli bezradni gdy pokonali liczne schody i okazało  się że dotarli do komisji wyborczej nr 225 i że to nie tu…Nieoznakowana miejsca gdzie należy się udać aby oddać głos w wyborach. Ludzie docierali do dotychczasowego miejsca i dalej sie motali…Ja mam dobry wzrok i nie mam trudności z poruszaniem a miałam problem aby odnaleźć miejsce glosowania. A gdy  już odnalazłam moja  komisję okazało się że mieści się w maleńkim

pokoiku w środku  tylko jeden stolik z 2 krzesłami do glosowania brak miejsca gdzie można było położyć karty do głosowania i zakreślić swego kandydata. Ludzie na urnie zakreślić wybranych kandydatów. Być może chodziło o to, aby była niska frekwencja.

***

Pabianice: Chciałbym zgłosić, że w Pabianicach zmniejszono ilość komisji wyborczych, w wielu przypadkach mieszkańców tej samej ulicy przypisano do kilku różnych komisji odległych od siebie nieraz o kilkaset metrów. Generalnie odległość miejsca zamieszkania od siedziby właściwej komisji wyborczej została zwiększona diametralnie, co utrudniło wzięcie udziału w wyborach ludziom starszym.

***

Wilków (Gmina Głogów) Zgłaszam Państwu nieprawidłowość polegającą na obecności co najmniej dwóch osób, które nie powinny znaleźć się na liście uprawnionych do głosowania.

Biorąc udział w wyborach wraz z małżonką i niespełna 2letnią córeczką udaliśmy się do naszego punktu wyborczego w Wilkowie (Gmina Głogów, kod pocztowy 67-200), który mieścił się w Szkole Podstawowej.

Podczas okazywania naszych dowodów osobistych członkom komisji zauważyliśmy, że do naszego adresu zamieszkania, są dopisane co najmniej 2 osoby, które niewątpliwie nie powinny znaleźć się na tej liście. Byli to Państwo K. którzy w 2015r sprzedali nam nieruchomość. Od września 2015r to my jesteśmy właścicielami, a podczas zakupu nieruchomości Notariusz Państwowy zaświadczył, że Państwo K. nie są zameldowani pod adresem tej nieruchomości .

Od tego czasu Państwo K. zamieszkali w mieście Głogów (67-200).

Podczas wyborów parlamentarnych 25 października 2015r na listach mieszkańców Wilkowa uprawnionych do głosowania nie było już nazwiska poprzednich właścicieli, dlatego zastanawiające jest to, skąd się teraz wzięli na liście.

Zwróciliśmy uwagę komisji, jednakże nie wzbudziliśmy w nich należytego zainteresowania tematem, a Pani z komisji stwierdziła jedynie, że może zameldowaliśmy ich i nie pamiętamy o tym.

Niestety nie jestem w stanie określić czy Państwo K. wzięli dział w głosowaniu, gdyż komisja zakryła listę obecności.

Proszę o interwencję, ponieważ mając na uwadze „dokonania” Pani Wójt (rażące zaniedbania przy wydawaniu decyzji, celowe wprowadzenia w błąd co potwierdzone zostało przez SKO) mam obawy o uczciwość przeprowadzanego głosowania.

***

Barciany: W województwie Warmińsko -mazurskim, powiat Kętrzyn, gmina Barciany do komisji wyborczej w miejscowości Mołtajny obecny radny i kandydat na radnego gminy dowoził wyborców na głosowanie. Zdarzenie miało miejsce między godziną 12-13. Pan radny [nazwisko, opis] wykonał 2 kursy z miejscowości , w której sam obecnie mieszka.

***

ŻEGOCINA : Nazywam się Józef A. jestem wyborcą z małopolski powiat bocheński gmina ŻEGOCINA . Mam wątpliwości co do głosowania w moim okręgu . Jestem kandydatem do rady gminy Żegocina w okręgu nr. 4 moi sąsiedzi mieszkający w bliskiej odległości ( 15 metrów i 150 metrów) nie mogli zagłosować na moją osobę ponieważ z niewiadomych przyczyn dostali się na listę wyborców z okręgu nr 2, który ten okrąg jest odległy od naszego osiedla około 1 km . W związku z tą okolicznością pozwoliłem sobie zadzwonić do komisarza wyborczego w Tarnowie i powiadomić o incydencie , komisarz stwierdził że wszystko jest ok. i nie ma tematu . Jestem kandydatem z poparcia PIS i bardzo proszę o waszą pomoc ponieważ mam wrażenie, że jesteśmy traktowani my jako zwykli obywatele bardzo pogardliwie i małostkowo . W rozmowie z pracownikami gminy uzyskaliśmy odpowiedz że faktycznie jest błąd, ale błędów nie da się uniknąć. Ten błąd urzędników może zawadzić na wyborze radnego do gminy .

***

Warszawa: Przez cały czas pobytu w obwodowej komisji wyborczej nr 166 w Warszawie tj. pomiędzy 20:30 a 21:15 w urnie widoczne były oddane głosy. Przez cały pobyt takich głosów, przez złe ułożenie wrzucanej karty do głosowania widziałem co najmniej kilkanaście.

***

Góra: członkowie Obwodowych Komisji w Górze, dolnośląskie nie otrzymali zaproszenia na szkolenie i nie zostali powiadomieni o tym, że są w komisji /dot. Komisji do ustalenia wyników/.Do części listy wysłano kurierem, do części Poczta Polska – oficjalna informacja od pracownika gminy. Jedna osoba dowiedziała się dzisiaj przez przypadek. Dzwoniliśmy, żaden telefon nie był dostępny.

***

Warszawa: Obwód 736 Przychodnia ZOZ, ul. Gen. M. C. Coopera 5 Bemowo

byłem pod budynkiem o godz 12, 18, 20:55 ,21:40  – w tych godzinach pod budynkiem była kolejka około 100-  250   osób . O godz 20:55 przed budynkiem było około 250 osób , dlatego czując się przeziębiony poszedłem zaczekać do domu.

Kiedy przyszedłem  o 21:40 komisja nadal pracowała przyjmując około 4 osoby na 2 minuty , a na zewnątrz było jeszcze około 100 osób – chciałem stanąć na końcu kolejki, ale podeszli do mnie członkowie komisji wraz ze strażą miejską  i poinformowali,  że nie otrzymam kart do głosowania – poprosiłem o wydanie zaświadczenia że nie wydadzą mi kart do głosowania – odmówili – zadzwoniłem na 112, ale operator nr 59 nie przyjął zawiadomienia informują, że jest konie głosowania  o 21 na mój argument , że komisja pracuje poinformował, że nie przyjmuje zgłoszenia bo to nie jest wezwanie alarmowe i podła mi nr do RKW.   Na szczęście pojawiła się policja, ale oni również nie chcieli przyjąć zgłoszenia informując mnie, że PKW wydało zarządzenia, że głosowania ma się zakończyć o 21. Byli też reporterzy RMF FM, ale ich również nie zainteresowała ta sprawa. Ogólnie można odnieść wrażenie, że  w tych wyborach PKW i inne organizacje bezpieczeństwa były dobrze przygotowane na totalną kontrolę.

***

Mieszkowice: W komisji obwodowej nr 2 w Mieszkowicach nie wydano mi kart do głosowania tłumacząc to tym, iż wykreślono mnie z listy wyborczej. Nie potrafiono w logiczny i sensowny sposób wyjaśnić zaistniałej sytuacji? Nadmieniam, iż w Mieszkowicach głosuję od wielu lat mam stały meldunek i nigdy nie składałem wniosku o możliwość głosowania w innym miejscu. Wydaje się, że prawa wyborczego może w naszym kraju pozbawić tylko Sąd a nie urzędas robiąc kreskę!?

***

Warszawa: OKW 929  informuję, że podczas liczenia głosów w obwodowej komisji wyborczej nr 929 przy ul. Św. Wincentego 87 w Warszawie doszło do nieprawidłowości, polegających m. in. na wyniesieniu przez członka komisji części (ok. 480) kart do głosowania do sejmiku woj. mazowieckiego poza pomieszczenie, w którym znajdował się lokal wyborczy. Członek komisji, który wyniósł karty, przyniósł plik kart do lokalu po tym, jak telefonicznie poinformowałam policję o zaistniałej sytuacji, dzwoniąc na numer  112.

***

Warszawa OKW 929 zgłaszam kolejne nieprawidłowości w pracach Obwodowej Komisji Wyborczej nr 929, polegające na tym, że:

– w pierwszym etapie liczenia głosów nie ustalono łącznej liczby oddanych głosów ważnych i nieważnych; głosy nieważne nie zostały spakowane do chwili obecnej i leżą rozłożone w różnych miejscach, m. in. na podłodze aż do tej pory, podobnie jak część oddanych głosów ważnych;

– na kolejnym etapie nie ustalono liczby głosów ważnych i nieważnych, oddanych łącznie na poszczególne komitety – liczby tej przewodnicząca komisji nie wpisała do protokołu i nie podała nikomu z obecnych w lokalu do tej pory, pomimo że od kilku godzin komisja liczy głosy, oddane na poszczególnych kandydatów;

– głosy liczone są w podgrupach, część z nich leży na stole, a część na podłodze;

– przewodnicząca komisji i członkowie komisji trzymają długopisy i jednocześnie liczą głosy;

– w liczeniu głosów brał udział informatyk, pracujący przy komisji.

***

Otmuchów: W związku ze stwierdzonymi przez moją osobę nieprawidłowościami przy prowadzonej kampanii wyborczej na burmistrza Otmuchowa dosyłam zdjęcia sugerujące wyborcom na kogo mają głosować i na kogo postawić znak X.

Poza tym bardzo często nasze plakaty ,banery PiS były zrywane w porze nocnej czy też wczesno-porannej zrywane .

Była to kampania prowadzona przez opozycję w sposób niedozwolony, nieuczciwy i niezgodny z prawem wyborczym.

Dalej w naszym miasteczku i przylegających miejscowościach panuje układ mafijny,

Tak nie powinno być.

Poza tym w dniu wyborów przed godziną 12 wisiała taka informacja przed lokalem wyborczym w Otmuchowie ul. Łokietka. Zwróciłam uwagę paniom z komisji i jednemu panu i w mojej obecności, wtedy ją ściągnięto.

Warszawa: byłam w OKW 81 na Bruna 11. Cały zespół dzienny i nocny spotkał się w sobotę na liczeniu kart. Nie liczyliśmy w niedzielę rano, bo wszyscy uznali, że nie zdążymy. Natomiast po zakończeniu głosowania, po godzinie 21.00 spotkaliśmy się w tym samym składzie (dzienni i nocni) na liczeniu kart niewykorzystanych. Nic się nie zgadzało. Liczyliśmy po 3 razy i za każdym razem wychodził inny wynik. W końcu przewodnicząca zdecydowała napisać w protokole liczby przybliżone tak by się zgadzało.

***

Warszawa OKW 310Wola, ul. Dobrzańskiego: urna została oplombowaną po 12.30.

***

Mysłowice przedszkole przy Szopena 9: brak starych mieszkańców na listach.

***

Warszawa Marymont, rudzka 6 774; szkoła nr 53: nie oznaczona komisja wyborcza.

***

Nieporęt ulica Słoneczna Stanisławów 1 gmina Nieporęt: pomylony adres –  ulica Promykowa, a jest stara Słoneczna 34C.

***

Warszawa 464, Pawlikowskiego 2: nie sprawdzają danych osobowych.

***

świętokrzyskie, Będziny, powiat Opatów: wychodzą ludzie z kartami do głosowania na zewnątrz.

***

Kraków; komisja Prądnik, ulica Wybickiego, szkoła na Stachiewicza 13:  Wyborca od 18 lat zameldowana, rodzina (mąż córka wpisani) , a Pani nie.

***

Oborniki Śląskie okręg numer 4; komisja w LO na Wrocławskiej: Wyborca otrzymał tylko 2 karty, brakowało na burmistrza i na radnego gminnego.

***

Warszawa obwód 309; wola, ogrodowa: członek komisji (Wojciech Pieniążek) wyborczej, za zgodą przewodniczącego, wyszedł ze spisem wyborców na zewnątrz.

***

Pruszków ul. Topolowa, nie sprawdzono dowodu osobistego.

***

Warszawa komisja Karmelicka; szkoła numer 210, komisja numer 10: małe pomieszczenie, tłum ludzi, nie ma gdzie usiąść.

***

Kłocko, komisja numer 17 (lub 16), szkoła podst. nr 3;  ulica Rodzinna numer 116; cały blok jest niezapisany.

***

Warszawa Ursynów; komisja nr 605; ulica Ubocza: urna nie jest zaplombowana.

***

Maków, gmina pobiedziska, województwo wielkopolskie okręg 6 Pobiedziska brak wyborcy na liście.

***

Warszawa Mokotów, Jadźwingów 5/7 brak oznaczenia gdzie jest komisja wyborcza; budynek należy do miasta.

***

Wrocław komisja numer 235; szkoła podst. 95, przy ulica Starogajowa: brak karty do głosowania na prezydenta, po zwróceniu uwagi karta została wydana; gotowe poskładane paczki bez brakującej karty.

***

Wałbrzych komisje 21, 22, 23, ul. Palisadowa 48 ; w jednym lokalu sa 3 komisje wyborcze.

***

Warszawa przy ulica Komorskiej; szkoła gastronomiczna; Praga Pd. Lokal na drugim piętrze, bez możliwości dojścia osobom starszym, na wózkach, etc.

***

Michałowice małopolska; powiat krakowski;  nie zostały wydane karty do głosowania do rady gminy.

***

Łomża   komisja numer 2, przedszkole, dzielnica Łomżyce karty stemplowane w trakcie trwania głosowania i stemplował mąż zaufania.

***

Kraków Skotniki, gmina Kraków, powiat Podgórze Nie została wydana karta do głosowania do sejmików. Karty trzyma Pani z komisji [przy drzwiach] i nikomu nie wydaje.

***

 Kraków Okręg 11,  komisja przy Czarnogórskiej; szkoła podstawowa; dzielnica Wola Duchacka Otrzymał Pan i żona tylko trzy karty do głosowania , nie otrzymał pan karty do rady dzielnicy; zatelefonował do biura komisarza wyborczego  12 421 52 77 – otrzymał informacje, nie ma wyborów do rad dzielnic, ze wybory będą za dwa tygodnie bo nie można ich łączyć.

***

Legionowo komisja numer 20, przedszkole ok. 16-16.10 ; osoba wskazuje na kogo głosować.

***

Warszawa Włochy, komisja na ul. Cietrzewia, szkoła brak Pani i 3 synów na liście, mimo, że mieszkają kilka lat.

***

Warszawa Rembertów; okręg 597;  nazwisko nieżyjącej siostry na liście (Halina K., zmarła 1987)

***

Łódź komisja nr 15, na Teofilowie, osoba otrzymała kartę z zaznaczonym kandydatem, numer 6 na liście numer 10, lista do sejmiku, karta została zabrana przez członka i wymieniona na nową, a ta stara wrzucona do urny.

***

Warszawa Komisja 516, Warszawa Anin, ul. Michała Kajki; szkoła podstawowa: komisja nie wydaje kart do głosowania. Karty są na zapleczu.

***

Wałbrzych Komisja szkoła numer 37, przy ulicy Dunikowskiego osoba zmarła na liście, S. Edward, zmarł ponad 3 lata temu, sąsiad

***

Wrocław komisja nr 43 przy ulicy Emilii Plater skandaliczne warunki głosowania, na ścianach, nie przestrzeganie ustawy o RODO

***

Lublin dzielnica 10, Abramowicka 2 szpital psychiatryczny zmienione lokale wyborcze, od dawna był jeden lokal, jakaś mała kartka na stary lokalu, że lokal jest w innym miejscu, w nowym miejscu parking płatny (szpital), na budynku brak oznaczenia, że w budynku jest komisja wyborcza; brak anonimowości, nie ma zasłonek

***

Warszawa komisja numer 461; Saska Kępa, ul. Afrykańska 11 osoby niepełnosprawne nie mogą się kompletnie dostać, brak dostępu

***

Łódź komisja 308, Krzemieniecka 7/9 Dom Pomocy Społecznej, komisja była otwarta od 10.00

***

Warszawa ul. Szatkowskiego 2; szkoła lokal nie przygotowany, brak długopisów, chaos, nie kontrolują; brak anonimowości

***

Radziechowy Wieprz powiat Żywiecki niewłaściwa karta do glosowania do Rada Gminy, pan zareagował, karta nie została wydana

***

Dębe Wielkie powiat Mińsk Mazowiecki, komisja w Szkole Podstawowej Pani otrzymała dwie kartki, brak karty na wójta

***

Pruszków komisja nr 22, w przedszkolu numer 12, przy ul. Andrzeja Pani poszła zagłosować, okazało się ze jest już podpis na jej miejscu; zareagowała i podpisała się obok, odpowiednia adnotacja została dodana do uwag na liście.

***

Warszawa komicja 410; Pasa 42, Grochów : wyborca poszedł zagłosować, okazało się ze jest już podpis na jego miejscu

***

Wrocław, Komisja obwodowa numer 85, szkoła podstawowa: brak anonimowości w komisji

***

Legionowo: W Legionowie Komisja Obwodowa nr 18 – bardzo mały lokal wielkości pokoju w bloku ok 16 m2 . Tłum w lokalu i kolejka poza. Trudno rozróżnić,  która kolejka do rejestracji , która za parawan do głosowania. Tak o godzinie 12 i 13. Męża zaufania posadzono pod drzwiami w wejściu do lokalu. Pani z Tejże OKW tłumaczy , że lokal taki mały, bo nie przewidziano tak wysokiej frekwencji.  Dość dziwne, bo ten obowód to same bloki mieszkalne.

***

Gdańsk: ul Poli Gojawiczyńskiej szkoła podstawowa nr 1: Witam co dzieje się w tym  budynku wyborczym to jest niepojęte: są tylko 3 osoby w komisji i w ogóle nie panują nad tym co tam się dzieje; ludzie głosują na korytarzu oknach itp leżą na stołach wyborczych; gdyby ktoś chciał to mógłby wrzucić 10 kart wyborczych do urny i tak nikt tego nie jest w stanie skontrolować

***

Gmina Lipie woj. śląskie : W obwodowej Komisji Wyborczej nr 1, Gmina Lipie woj. śląskie karty:  do głosowania policzono powtórnie dopiero około godz 16:00. w dniu głosowania. Nie sporządzono protokołu przekazania kart do głosowania komisji obwodowej w dniu przekazania tj. 20.10.2018r.

***

Wrocław, przy Szkoła Podstawowa nr 77 ul . Św. Jerzego, nie otrzymałam karty do głosowania na prezydenta.Po stwierdzeniu braku – wróciłam do komisji – Pani z komisji po przeliczeniu kart u siebie, stwierdziła że u niej wszystko się zgadza i nie może wydać kolejnej.

***

Głuszyca pow. Wałbrzych: chciałabym poinformować, iż dnia dzisiejszego 21.10.2018 na głosowaniu w Szkole podstawowej nr 2 w Głuszycy powiat Wałbrzych dostałam 3 karty do głosowania zamiast 4 i zostałam poinformowana, iż na mojej ulicy Sienkiewicza 12 radny został z góry wybrany ponieważ jest tylko jeden radny na liście.

***

Gmina Psary : Witam, pragnę zgłosić, że dostałam tylko 3 karty wyborcze – a nie 4 tak jak powinno być w mojej gminie – Gmina Psary. Mianowicie, nie otrzymałam karty, aby wybrać Radnego Gminy Psary. Tłumaczone jest to tak, że Pani Anna Gwiazda rzekomo już wygrała wybory, ponieważ jest jedna na liście, nie ma więcej kandydatów oprócz Tej Pani, a z tego co wiem, w przypadku jednego kandydata powinnam i tak dostać kartę, aby zaznaczyć TAK lub NIE.

***

 OKW 233 we Wrocławiu (ul. Częstochowska 42): Bezpośrednio przy urnie na stoliku leżały stosy kart do głosowania (por. zdjęcie). Na zwróconą przeze mnie uwagę wiceprzewodnicząca komisji stwierdziła, że nie ma zagrożenia, bo karty nie są opieczętowane. Zapytałem dlaczego, przecież powinny być opieczętowane przed otwarciem lokalu lub bezpośrednio po, odpowiedziała, że jest to w gestii przewodniczącego, który podjął decyzję, by kart nie pieczętować. Po wskazaniu odpowiedniego przepisu Wytycznych, których zażądałem, wezwała przewodniczącego, który (wyjątkowo arogancki młody człowiek) najpierw usiłował mi te Wytyczne wyrwać, a następnie posadził przy stole członkinię komisji, która, jak twierdził, cały czas pieczętuje karty, czego nie robiła. Spisał moje dane z dowodu gdy zrobiłem zdjęcie kart. W lokalu nie było wywieszonych telefonów interwencyjnych do delegatury KBW ani komisji wyższego szczebla, przewodniczący stwierdził, że mogę je sobie znaleźć w internecie. Telefon w Miejskim Biurze Wyborczym podany na stronie BIP nie odpowiada, w Delegaturze KBW przez 2 godziny zajęty, dodzwoniłem się dopiero po dwóch godzinach, uprzejma pani potwierdziłą zasadność moich zastrzeżeń i obiecała interwencję.

***

W OKW nr 71 we Wrocławiu (Szkoła Podstawowa nr 12, ul. Janiszewskiego 14) : na biurku przy wejściu do pomieszczenia komisji leżą stosy dość łatwo dostępnych czystych kart do głosowania. Przy tym biurku tłoczy się kolejka przybyłych zagłosować wyborców. Jak mi się zdaje, czyste karty nie są dostatecznie pilnie nadzorowane, a tłok ogranicza członkom komisji widoczność na nie. Wygląda na to, że nic nie stoi na przeszkodzie, by kilka z nich podebrać i szybko wyjść z komisji.

***

Gmina Suchań (zachodniopomorskie) : Członkowie komisji (Suchań), pod pozorem udzielania instrukcji, jak głosować sugerują osobom starszym i nieporadnym, na którego kandydata mogą głosować, wskazując dosłownie konkretne kratki. Rodziny niektórych kandydatów oraz bliscy znajomi swoimi samochodami wożą wyborców oraz osoby nadużywające alkoholu „sugerując” im, na kogo konkretnie mają głosować.

powyżej zgłoszenia zajść z  21.10.2018

[nadesłane od godz. 22.10 do godz. 4 rano dnia 22.10.2018]

***

22.07 W Warszawie w komisji wyborczej na ulicy Okrąg od rana są kolejki do głosowania (są połączone 2 komisje w 1 budynku). Po godzinie 15 trzeba było czekać ponad godzinę dwadzieścia minut. Teraz (20.21) kolejka jest na około 2,5 godziny a nawet 3 godziny.

***

20.35 napływa wiele zgłoszeń od wyborców, którzy z powodu problemów z portalem ePUAP nie mogli zagłosować

***

20.18 Warszawa, na Bemowie (komisja na ulicy Thommego) wyborcy otrzymują karty uzupełnione – krzyżyk przy jednym z nazwisk. Pani z komisji wmawia, że najwyraźniej wyborca oddał już głos.