Głosowanie za granicą w wyborach prezydenckich – zasady

Odpowiadamy na liczne pytania osób z grona Polonii, publikując komplet informacji ze strony MSZ i https://ewybory.msz.gov.pl/

Zachęcamy do rejestracji i wzięcia udziału w wyborach! Do spisu wyborców możesz się dopisać wg zasad podanych poniżej. Sprawdź, czy w swoim obwodzie możesz głosować osobiście, czy też – wyłącznie korespondencyjnie!

Jeżeli zarejestrowałeś swój wniosek przed 10 maja i chcesz głosować korespondencyjnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy*, należy dokonać zawiadomienia poprzez wypełnienie dodatkowego formularza ZMIEŃ SPOSÓB GŁOSOWANIA do dnia 16 czerwca 2020 r. Osoby, które nie dokonają zawiadomienia bądź dokonają tego po dniu 16 czerwca br. nie będą mogły wziąć udziału w wyborach i nie zostanie do nich przesłany pakiet wyborczy (art. 3 ust 9 ustawy). – za: https://ewybory.msz.gov.pl/

 

Gdzie głosować za granicą?

Minister Spraw Zagranicznych utworzył obwody głosowania za granicą. Wykaz obwodów znajduje się tutaj.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę 28 czerwca  2020 r. w godz. 7.00-21.00. z wyjątkiem obwodów utworzonych w  krajach Ameryki Południowej i Ameryki Północnej, gdzie głosować będzie można w sobotę 27 czerwca 2020 r. w godz. 7.00-21.00 czasu lokalnego.

 

Jak głosować za granicą?

Wyborcy za granicą, zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym, będą mogli zagłosować osobiście albo korespondencyjnie.

W utworzonych obwodach, w zależności od sytuacji na danym obszarze, możliwe jest głosowanie osobiste, osobiste oraz korespondencyjne lub wyłącznie korespondencyjne.